Amaçlarınızı Belirleyiniz

Her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar, bir problemin çözümünü öğrenmek, bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek vs. olabilir. Bunları iyi belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler, bu yakın amaçlara ulaşa ulaşa sınıfını geçmek, okulunu bitirmek ve sınavı kazanmak biçiminde özetlenen uzaktaki amaçlarına da ulaşmaktadırlar.

Bir kere amacını belirlemeyen bir kişi ne için ne kadar çalışması gerektiğinin farkına varmaz; çünkü insan beyni, çalışmasını ortaya koymuş olduğu hedefe göre belirler. Düşük bir hedef bizi çok çalışmaya sevk etmez. İnsan psikolojik olarak "ne gerek var ki bu kadar çalışmaya zaten yata yata bunu kazanırım" düşüncesine sahip olur. Bundan dolayıdır ki öncelikle hedefimizi yüksek tutarak kendimizi bu hedefe motive etmemiz gerekmektedir.

PİKARE EĞİTİM KURUMLARI öncelikle öğrencinin hedefini belirlemesine yardımcı olmaktadır. Öğrencinin düşünceleri göz önüne alınarak öğrenciye gelecekte ne yapmak istediği, hangi alanlarda çalışmak istediği sorularak en mükemmel koçluk yapılır.